
Obecnie na rynku dietetycznym występuje tysiące diet odchudzających. Utrudnia to wybór właściwej i odpowiedniej dla nas. Każda dieta musi być dopasowana do trybu naszego życia oraz indywidualnych parametrów, a także historii medycznej i kondycji zdrowia. Artykuł poświęcony jest diecie kopenhaskiej, którą uważa się za jedną z najbardziej rygorystycznych diet, jednak jak wielu twierdzi – jest to również jedną z najbardziej skutecznych, a efekty można zauważyć już po kilku dniach od rozpoczęcia jej stosowania.
W dalszej części artykułu wyjaśnimy na czym polega dieta kopenhaska i ile czasu ona trwa, a także uwzględnimy dieta kopenhaska dokładny jadłospis na 13 dni oraz przedstawimy jej skuteczność i efekty diety kopenhaskiej.
Dieta kopenhaska – co to i ile można schudnąć?
Dieta kopenhaska lub dieta trzynastodniowa jest jedną z najbardziej restrykcyjnych diet. Zapewnia ona znaczną redukcję wagi w krótkim czasie, jednak nie jest to zbilansowana dieta, a nawet, wiele osób uznaje ją za dietę wyniszczającą organizm, ponieważ jadłospis diety kopenhaskiej nie zawiera wielu elementów odżywczych. W przeciwieństwie dieta dash zasady posiada skonstruowane w prozdrowotny sposób, a efekty utraty wagi również są możliwe.
Dieta kopenhaska trwa 13 dni i każdego dnia należy ściśle przestrzegać jej sztywnego jadłospisu. Jakiekolwiek odstępstwa od zasad wiążą się z rozpoczynaniem diety od początku. Menu diety zbudowane jest z 7 zestawów posiłków, które powtarzają się w drugim tygodniu diety kopenhaskiej. Posiłki mają wyznaczoną godzinę. Śniadanie należy zjeść między 8-9, obiad między 12-14, a kolację przed 18. W jadłospisie diety kopenhaskiej dozwolone jest tylko 30 minutowe odstępstwo od tej reguły. Posiłków nie można wymieniać na posiłki z innego dnia diety, ewentualnie można zmienić posiłki w ciągu dnia, ale tylko jednego dnia. Każda, inna zmiana powinna być traktowana jako odstępstwo od diety kopenhaskiej. Samą dietę należy wówczas przerwać i podejść do niej ponowie po upłynięciu 2 miesięcy.
Dieta kopenhaska – zalety
- szybka utrata masy ciała w krótkim czasie, nawet o 5 – 8 kg mniej po zakończonej 13-dniowej diecie,
- posiłki przygotowuje się szybko i nie są one skomplikowane,
dozwolone są suplementy diety oraz spalacze tłuszczu.
Dieta kopenhaska – wady
osłabienie organizmu spowodowane zbyt niską kalorycznością posiłków, może przyczynić się do omdleń, zawrotów głowy, bezsenności, a także może pojawić się wypadanie włosów,
- w przypadku jakiegokolwiek odstępstwa od zasad diety kopenhaskiej, należy ją rozpocząć ponownie, jednak dopiero po dwóch miesiącach,
- możliwy efektu jo jo po zakończeniu diety z powodu szybkiej i nagłej utraty zbyt wielu kalorii,
- zakwaszenie organizmu, dieta kopenhaska nie jest zbilansowana, czyli nie jest bogata w składniki mineralne oraz inne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz zawiera ona tylko śladowe ilości węglowodanów,
- dieta kopenhaska może wiązać się ze złym samopoczuciem, możemy czuć się nadmiernie rozdrażnieni, zmęczeni, nieskoncentrowani, a przede wszystkim głodni,
- zbyt niska kaloryczność powodująca drastyczny spadek energii, który może prowadzić do zwolnienia metabolizmu i opóźnić przemianę materii oraz przyczynić się do zapoczątkowania schorzeń układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze lub innych dolegliwości zdrowotnych,
- energia do pracy komórek naszego organizmu może być pobierana z tkanki mięśniowej powodując utratę masy mięśniowej osłabiając układ kostno-stawowych oraz układ mięśniowy,
- po zakończeniu diety kopenhaskiej można ją powtórzyć dopiero po dwóch latach,
po 13 dniach diety kopenhaskiej tracimy tak naprawdę w większości wodę z organizmu, niż samą tkankę tłuszczową.
Dieta kopenhaska efekty po 13 dniach – opinie
Jak w przypadku każdej diety, dieta kopenhaska opinie ma mocno podzielone. Niektórzy referują o niej, jako jednej z diety cud i potwierdzają, że ta dieta działa znakomicie, u innych zaś nie nastąpiło żadne zmniejszenie wagi lub zauważyli szybki efekt jojo. Nieliczni musieli przełknąć gorycz porażki związaną z przerwaniem diety, z powodu braku silnej woli.
Najczęściej pojawiającym się negatywnym komentarzem jest smak dania oraz monotonność posiłków, które się powtarzają oraz są nudne. Smak określa się jako mdły i niesmaczny z powodu zakazu stosowania przypraw oraz ziół, nawet takich jak: natka pietruszki lub zioła prowansalskie. Niektórzy uważają, że dieta jest zbyt jajeczna – 2 jajka na twardo, kilka razy w tygodniu.
Użytkownicy tej diety byli często rozdrażnieni i głodni, a także mieli złe samopoczucie podczas trwania diety kopenhaskiej, które często uprzykrzało życie nie tylko samym użytkownikom, ale także ich domownikom lub współpracownikom. Wielu skarży się, że w diecie kopenhaskiej nie znajduje nie wystarczająco dużo składników odżywczych, a jedynie w ubogich porcjach warzyw i owoców w posiłkach diety takich jak: szklanka gotowanego szpinaku lub sałatka z liści sałaty z łyżką oliwy, co spowodowało bóle głowy, brak koncentracji i problemy ze snem. Nieliczni byli dotknięci przez inne skutki uboczne. A jeszcze inni nie są zbyt wytrwali, by przestrzegać zasad w diecie kopenhaskiej.
Z drugie strony, na wielu forach internetowych przeczytać można komentarze zadowolonych osób na diecie kopenhaskiej, które zauważyły znaczną utratę nadprogramowych kilogramów już po dwóch, trzech dniach bez efektu jojo oraz zachowali przy tym dobre samopoczucie, a nawet czuli się znacznie lepiej. Większość z nich nie zauważyła wady diety kopenhaskiej, a także inne skutki uboczne diety odchudzającej się u nich nie pojawiły.
Po zakończeniu czasu trwania diety skutecznie zmienili nawyki żywieniowe i ich menu częściej zawiera lekkie potrawy takie jak: kawałek chudego mięsa z warzywami, pierś z kurczaka i kurczak gotowany, tylko plaster szynki na kolację. Na śniadanie wybierają oni 2 jajka na twardo i kubek kawy z kostka cukru lub sałatka owocowa, a także wodę z sokiem z cytryny. Użytkownicy, którzy zakończyli dietę kopenhaską i cieszą się jej efektami, zawdzięczają je tylko sposobowi odżywiania, ponieważ większość z nich nie stosowała aktywności fizycznej, a jeśli już, to była to aktywność ruchowa bardzo minimalna, jak na przykład krótkie spacery.
Komentarze, opinie i efekty znaleźć można wpisując dieta kopenhaska forum, efekty w wyszukiwarkę internetową. Użytkownicy nie tylko wypowiadają się na temat diety kopenhaskiej, jej wad i zalet, ale także dają cenne wskazówki i pomocne informacje, które pozwolą wszystkim rozpoczynającym dietę, łatwiej przez nią przejść.
Dieta kopenhaska – jadłospis, najciekawsze przepisy
Dieta kopenhaska zasady są bardzo rygorystyczne, które nie zezwalają na żadne ich łamanie. Jak wygląda jadłospis w diecie kopenhaskiej przeczytamy poniżej, jednak najpierw warto poznać jej główne reguły. Dieta kopenhaska zakazuje spożywania jakiegokolwiek alkoholu, słodyczy (oprócz kawy z kostką cukru) oraz produktów zbożowych, a także nie zezwala na przyprawianie potraw solą i innymi przyprawami, nawet w formie ziół. Sałatki można zjadać tylko ze sokiem z cytryny.
Nie wolno podjadać między posiłkami, a codziennie powinno się wypić przynajmniej 1.5l wody. Nowa dieta kopenhaska jadłospis jest bardzo mało urozmaicony, co może wprowadzić monotonię podczas jej stosowania. Dieta, przepisy i potrawy uwzględniają tylko chude i niskokaloryczne produkty. Dodawanie potraw, produktów i przekąsek innych niż wyżej wymienionych jest niedozwolone.
Dieta kopenhaska posiada konkretny jadłospis złożony z siedmiu zestawów posiłków, które w drugim tygodniu diety kopenhaskiej się powtarzają. Menu jednak jest nudne i niedoborowe. Posiłki z dnia na dzień się powtarzają jednak w innej kolejności, natomiast cały pierwszy tydzień należy powtórzyć pewnie w drugim i ostatnim tygodniu diety.
Na śniadanie w diecie kopenhaskiej serwuje się zazwyczaj kubek kawy z kostką cukru. W niektórych dniach diety, czarną kawę wymienia się na kubek herbaty, najlepiej zielonej lub białej. Dodatkowo, w poszczególne dni dodaje się grzankę, jednak bardzo sporadycznie. Na obiad w diecie kopenhaskiej podaje się befsztyk wołowy i 5 liści sałaty z łyżką oliwy. Liście sałaty myjemy i doprawiamy łyżką oliwy z oliwek lub innej oliwy pochodzenia roślinnego oraz sokiem z cytryny, który został świeżo wyciśnięty. Taki posiłek występuje również w niektóre dni jako kolacja.
Innym przepisem na obiad, który występuje w diecie to 2 gotowane jajka na twardo, szklanka gotowanego szpinaku i średniej wielkości pomidor lub duża starta marchewka z niepełną szklanką jogurtu naturalnego, jedno jajko na twardo i opakowanie niskotłuszczowego twarogu i owoc. Kolacja w diecie kopenhaskiej wygląda następująco: plaster chudej szynki, najczęściej z piersi kurczaka lub polędwicy wołowej z niepełną (2/3) szklanki jogurtu naturalnego o niskiej zawartości tłuszczu. Raz w tygodniu na obiad lub kolację można zaserwować chudą rybę, tak jaką jak mintaj, halibut czy flądra.
Podsumowując, najczęstszymi posiłkami występującymi w diecie kopenhaskiej są: kubek kawy z kostką cukru, befsztyk wołowy, chuda szynka, mięso i ryby, gotowane 2 jajka na twardo, jogurt naturalny, liście sałaty, oliwa z oliwek, sok z cytryny.
Przed zdecydowaniem się o przystąpieniu do zmiany sposobu odżywiania, warto przeczytać o podobnych dietach odchudzających i ich jadłospisach. Wystarczy wpisać w przeglądarkę internetową dieta odchudzająca jadłospis na 14 dni, dieta dąbrowskiej jadłospis na 14 dni, dieta sirt przepisy na tydzień lub dieta 10 kg w 2 tygodnie jadłospis. Warto również rozważyć efekt klimasa. Jadłospis jest bardziej odżywczy i nie występuje w nim drastyczne obcięcie kalorii. Dieta, jadłospis oraz produkty uwzględniają ulubione składniki i potrawy, dzięki czemu skutecznie i w sposób przyjemny tracimy nadprogramowe kilogramy. Zróżnicowany, zdrowy jadłospis na 7 dni możemy znaleźć na stronach internetowych.
Dieta kopenhaska – przeciwwskazania
Dieta kopenhaska jest dietą, w której wymaga się silnej woli, wytrzymałości w postanowieniach, a przede wszystkim zdrowego organizmu. Nie jest to dieta, którą mogą stosować wszyscy. Efekty diety kopenhaskiej mogą być groźne dla osób, które były w przeszłości zdiagnozowani lub przewlekle chorują na groźne choroby układu krążenia, sercowego lub nerwowego.
Osoby, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym, a także tych, u których występują choroby nerek lub układ trawienny nie funkcjonuje prawidłowo powinni rozważyć stosowanie tej diety i uzyskać poradę lekarską, jeśli są zdeterminowani, aby dietę włączyć w swój tryb życia. Dietę kopenhaską powinni odpuścić sobie ludzie, którzy pracują ciężko fizycznie, ponieważ dieta sama w sobie jest wyniszczająca, z powodu zbyt niskiej kaloryczności, a osoby ciężko pracujący lub uprawiający sport wysiłkowy regularnie będą potrzebowali znacznie więcej zapotrzebowania na kalorie i składniki budulcowe, mineralne oraz odżywcze.
Dieta kopenhaska może być stosowana tylko i wyłącznie przez dorosłych, najlepiej w wieku średnim. Dzieci oraz młodzież potrzebują zbyt wielu składników odżywczych, pierwiastków oraz minerałów do prawidłowego rozwoju fizycznego oraz psychicznego, których dieta kopenhaska nie dostarcza, ponieważ nie jest dietą zbilansowaną. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz substancji aktywnych jest zbyt minimalne nawet dla osób dorosłych i w pełni rozwiniętych, a tym bardziej dla dzieci i młodzieży w wieku rozwojowym.
Aby bezpiecznie stosować dietę kopenhaską należy przed przystąpieniem udzielić się porady dietetycznej lub lekarskiej.
Dodaj komentarz