
Męczennica cielista (z języka łacińskiego – passiflora incarnata) to roślina o wielokierunkowym działaniu farmakologicznym. Zastosowanie i wykorzystanie ziela passiflory jest szerokie i dzięki jej ośrodkowym działaniu wspomaga prawidłową prace całego organizmu.
W dalszej części artykułu powiemy o tym co to jest męczennica cielista oraz jakie są jej właściwości. Uwzględnimy takie tematy jak: przyjmowanie męczennicy a karmienie piersią oraz podczas ciąży, jak uprawiać passiflorę oraz co to jest ashwagandha i czy ashwagandha szkodzi zdrowiu.
Męczennica cielista – właściwości lecznicze
Passiflora incarnata jest rodzimą rośliną tropikalnych terenów Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej, która może osiągać nawet do dziesięciu metrów. Należy do rodziny męczennicowatych i często jest określana również kwiatem męki pańskiej lub męczennicą pańską. Nazwa ta wzięła się od od korony długich fioletowo-czerwonych lub różowych nitek, które przypominały koronę cierniową i cierpienie Jezusa Chrystusa podróżnikom, którzy podbili ów tereny Ameryki Południowej i jako pierwsi i rozpoznali roślinę.
Męczennicy cielistej przypisuje się wiele pozytywnych aspektów zdrowotnych. Od wielu lat stosuje się ją jako roślinę o właściwościach uspokajających ze względu na dużą ilość flawonoidów takich jak: witeksynę, orientynę oraz kwercetynę oraz w ilościach śladowych beta-karboliny, która odpowiada za czynność ośrodkowego układu nerwowego. Jest ona również bogata w naturalne benzodiazepiny.
Oprócz związków wyżej wymienionych passiflora incarnata zawiera również maltol, kumarynę oraz wiele innych cennych pierwiastków i witamin, a także olejków eterycznych.
Męczennica cielista na sen – czy passiflora poprawia jakość snu?
Męczennica cielista znajdująca szerokie zastosowanie w farmakologii. Głównie wykorzystywana jest w przypadkach napięcia nerwowego oraz jej skuteczność zauważa się w zaburzeniach jakość snu – problemy z zasypianiem, sen przerywany oraz koszmary. Ziele męczennicy cielistej skutecznie ułatwia zasypianie, ponieważ jej efekt uspokajający, wyciszający organizm oraz działanie przeciwlękowe przygotowuje nasze ciało na nadejść snu. Stosowanie ziela męczennicy cielistej regularnie przyczyni się do niezakłóconego i zdrowego snu, dlatego poleca się jej przyjmowanie późnym wieczorem. Jest wiele badań potwierdzających jej wpływ na działanie uspokajające i nasenne. Ma ona także za zadanie łagodzenie objawów bezsenności, a funkcjonowanie układu nerwowego powinno się uspokoić dzięki zawartych w roślinie glikozydów.
Niektóre liczne testy przedstawiają, że zażywanie męczennicy pańskiej wydłuża fazę snu REM, czyli fazę snu głębokiego. Przypuszcza się, że to właśnie dlatego ziela męczennicy tak korzystnie wpływają na jakość snu, jednak wciąż brakuje badań potwierdzających dokładnie ten aspekt.
Męczennica cielista – herbata. Jak parzyć męczennicę cielistą?
Męczennicę cielistą stosuje się zazwyczaj w formie pitnej. Można z niej przygotować sok, napary, syropy, a nawet nalewki alkoholowe. Wysuszone nadziemne części rośliny wystarczy zalać wrzątkiem i pozostawić na około 10 minut. Zaparzanie ziół powinno odbyć się pod przykryciem. Następnie należy przecedzić wywar i wypić zaraz przed snem.
Męczennica cielista napar powinien być wypijany trzy razy dziennie jeśli zostaliśmy zdiagnozowani z jakakolwiek nerwicą, a szczególnie nerwicą serca lub żołądka. Dzięki temu napar z passiflory przyjmowany systematycznie ureguluje nierównomierny rytm serca, a także ukoi nerwy długofalowo.
Męczennica cielista – tabletki
Ziela passiflory mogą być stosowanie wielorako. Jedna możliwość stosowania to tabletki, które zawierają wyciąg i olejek eteryczny o ośrodkowym działaniu. Większość preparatów, które występują w formie kapsułek występują pod nazwą herba passiflorae. O podobnym działaniu uspokajającym i usypiającym jest kozłek lekarski lub ashwagadha, która jest rodzimą rośliną indyjską i szeroko cenioną we wschodniej medycynie oraz medycynie ludowej.
Passiflora – działanie w organizmie
Męczennicę cielistą stosuje się przede wszystkich przy zaburzeniach snu oraz trudnościach z zasypianiem. Roślina lecznicza niweluje symptomy lęku, niepokoju, a ostatnie badania farmakologiczne głównie skupiają się na tym jak ziele passiflory wspomaga leczenie zaburzeń psychicznych, takich jak: depresja, nerwica lub uzależnienia. Dlatego uznaje się ją, że jest środkiem wspomagającym leczenie uzależnień, które prowadzone jest droga farmakologiczną. Dzięki jej działaniu rozkurczowym znakomicie wpływa na pracę układu mięśniowego, co z kolei przyczynia się do prawidłowej pracy serca, a szczególnie podczas jego kołatania lub arytmii o podłożu nerwicowym i lękowym. Dodatkowo, koi organy trawienne, których pobudzenie również jest zależne od zaburzeń układu nerwowego.
Passiflora przyczynia się do redukowania stanów zapalnych, które mają miejsce w narządach ludzkiego ciała. Wpływa pozytywnie na naczynia krwionośne i może skutecznie zapobiegać zmniejszaniu ich światła, żylakom oraz zakrzepicy żył. Badania potwierdzają, że dzięki wyciągu metanolowego zawartego w roślinie i regularnego jego stosowania zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Ta roślina lecznicza zmniejsza odczuwalność symptomów menopauzy, ale także przyczynia się do prawidłowego cyklu miesiączkowego oraz redukuje ból miesiączkowy. Poprawia płodność oraz zawieszanie libido.
Stosowanie męczennicy cielistej wzmacnia nasz układ odpornościowy, a stosowana regularnie zapobiega częstym przeziębieniom. Ma za zadanie również łagodzenie kaszlu, obniżania gorączki oraz wspomaga usuwanie wydzieliny zalegającej nozdrza oraz zatoki.
Ziele męczennicy – skutki uboczne
Mimo, że stosowanie męczennicy ma wielkie spektrum możliwości leczniczych, to niektórzy uczeni zaliczają je jako zioła zakazane przy karmieniu piersią. Ziele passiflory nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Dzięki jej właściwościom rozkurczowym mogą wywołać przedwczesne skurcze macicy, co może w konsekwencji prowadzić do przedwczesnego porodu lub uszkodzenia płodu.
Ze względu na jej silne właściwości uspokajające, które silnie oddziałuje na układ nerwowy nie należy po jej zażyciu obsługiwać ani prowadzić pojazdów mechanicznych.
Męczennica cielista – opinie
Zastosowanie męczennicy cielistej przynosi wiele korzyści jako środek wspomagający cały organizm. Według Europejskiej Agencji Leków, badań oraz na podstawie długiego, tradycyjnego stosowania męczennicy zalicza się ją do najbardziej skutecznych roślinnych produktów leczniczych. W większości przypadków uznawany jest jako silne zioła nasenne i zioła na menopauzę. Opinie na temat jej przygotowania, zastosowania, efektów oraz uprawy znaleźć można na wielu internetowych forach oraz blogowych artykułach wpisując ziele męczennicy forum w wyszukiwarki internetowe.
Męczennica cielista – uprawa
Jako roślina hodowana nie sprawia większego problemu zarówno uprawiana w domu jak i w ogrodzie. Dość często nie jest ona jednak dostępna jako sadzonka, a jako nasiona, które należy właściwie zasadzić, by uzyskać piękne kwiaty z trójdzielnym znamieniem. Męczennica kwiat ma kolor biało-niebieski, a jej korona, czyli wąsy czepne są w odcieniach czerwono-fioletowego.
Ważnym elementem w jej uprawianiu jest światło. Należy doniczkę postawić w miejscu dobrze oświetlonym przez słońce, w przeciwnym razie może tracić liście. Nie należy obawiać się zbyt wysokich temperatur, ponieważ w naturalnym środowisku, w którym występuje męczennica cielista warunki są dość gorące i wilgotne, więc należy ją regularnie zraszać oraz podlewać. Uprawiana passiflora w ogrodzie w dobrze żyznej ziemi oraz w wystarczająco ciepłych warunkach prawie zawsze się przyjmuje.
Każdej wiosny w okresie kwitnienia należy skracać jej pędy. Roślina wówczas rozgałęzi się i będzie obficiej rosła, a także wspaniale sprawdzi się jako roślina ozdobna i ożywi każde wnętrze, szczególnie męczennica błękitna ma piękne walory estetyczne.
Wyróżnia się wiele odmian passiflory, bo aż około pół tysiąca. Niektóre z nich takie jak: męczennica języczkowata lub męczennica jadalna oraz purpurowa dają smaczne owoce.
Męczennica cielista – gdzie kupić?
Większość ziół i suplementów diety jest szeroko dostępne w sklepach, drogeriach kosmetycznych i aptekach, jednak przy wyborze odpowiedniego dla nas preparatu na różne dolegliwości powinniśmy się wybierać zioła tylko z wysoko wyselekcjonowanych pól uprawnych, aby mieć pewność, że nie są dodawane żadne syntetyczne domieszki i niewłaściwe nawozy o pochodzeniu nieznanym. Męczennica cielista apteka oraz sklepy zielarskie będą najodpowiedniejsze, by dokonać zakupu w stu procentach naturalnego.
Dodaj komentarz