
Szybka przemiana materii może być jednym z objawów prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyspieszenie metabolizmu pozytywnie wpływa na redukcję masy ciała. W tym artykule przedstawimy jak działa metabolizm, jaki ma wpływ na resztę procesów życiowych, jakie są jego funkcje, a także przyjrzymy się temu, jakie są dostępne przyprawy przyspieszające metabolizm, które dodatkowo mogą nam zapewnić większą energię.
Metabolizm – co to jest?
Metabolizm, czyli inaczej przemiana materii to zbiór procesów, których celem jest wytworzenie energii z dostarczanych w jedzeniu (lub napojach) składników odżywczych. Warto dodać, że skuteczne odchudzanie zawdzięczamy właśnie sprawnej i szybkiej przemianie materii.
Ważnymi terminami, o których warto wspomnieć, są rodzaje metabolizmu, czyli procesy anaboliczne i reakcje kataboliczne. Anabolizm i katabolizm są ze sobą ściśle związane i powinny działać w we wzajemnej równowadze. Jest to jednak ściśle powiązane z wiekiem.
Procesy anaboliczne polegają na zużywaniu energii. Dzięki niemu z prostych i niskoenergetycznych związków mogą powstawać złożone produkty, które są jednocześnie wysokoenergetyczne. Kiedy myślimy o procesach anabolicznych, na myśl może przychodzić fotosynteza u roślin. Oczywiście w ludzkim ciele też zachodzą procesy syntezy, na przykład tworzenia białek z aminokwasów.
Katabolizm natomiast działa odwrotnie — ma na celu wytwarzanie energii pochodzącej z rozpadu makrocząsteczek na elementy mniejsze. Katabolizm i anabolizm w organizmie powinny działać w równowadze. Jednak w zależności od wieku możemy zauważyć również pewne różnice — przewaga procesów anabolicznych jest raczej domeną dzieci i młodzieży, kiedy organizm rośnie i przemiany metaboliczne zachodzą dużo szybciej.
Funkcja metabolizmu w organizmie
Zastanówmy się w takim razie, jakie są funkcje metabolizmu w organizmie. Przede wszystkim metabolizm ma za zadanie wydzielanie energii, która jest wykorzystywana do sprawnego funkcjonowania naszego ciała i procesów komórkowych. Oprócz tego syntezuje białka, kwasy nukleinowe i lipidy ze składników odżywczych (takich jak kwasy tłuszczowe), jak również wspiera usuwanie odpadów azotowych z pojedynczych komórek.
To, jakie mamy tempo metabolizmu zależy od wielu czynników, do których należą:
- stan podstawowej przemiany materii, czyli inaczej metabolizm spoczynkowy — zależy od wieku, wagi, ilości mięśni czy płci.
- częstotliwość aktywności fizycznej, jak również aktywność umysłowa (mózg może mieć duże zapotrzebowanie kaloryczne)
- trawienie składników odżywczych, które jest zależne od składu codziennej diety
- powysiłkowe zużycie kalorii, które jest związane z długiem tlenowym występującym po intensywnym wysiłku.
- różnego rodzaju patologie i choroby — na przykład niedoczynność tarczycy zmniejsza wydatek energetyczny, przez co trudniej jest schudnąć. Z kolei nowotwory mogą wpływać na zwiększenie metabolizmu.
Jak możemy zauważyć, niektóre z tych elementów są uwarunkowane genetycznie, a na inne możemy w dużej mierze wpływać. Tempo metabolizmu zależeć będzie od wielu czynników — może się na niego składać podstawowa przemiana materii, istotna do standardowych procesów życiowych, ale zapotrzebowanie na energię zależy także od tego, jak często wykonywana jest aktywność fizyczna, czy obciążenie chorobami metabolicznymi i od ogólnego stanu fizjologicznego.
Sposoby na przyspieszenie metabolizmu
Jak więc możemy zauważyć, tempo przemiany materii jest czymś, o co można, a wręcz należy zadbać. Warto pamiętać, że na metabolizm organizmu składają się czynniki zależne od nas, ale także te, na które nie mamy wpływu.
Należy pamiętać, że nie możemy zmienić naszego wieku, jednak wciąż możemy podkręcić metabolizm, wprowadzając do naszego stylu życia aktywność fizyczną, zdrową dietę i budowanie masy mięśniowej zamiast tkanki tłuszczowej (które wykazują większe zapotrzebowanie na energię niż tłuszcz).
Dobierając ćwiczenia, warto skupić się na takich, które będą jak najbardziej przyspieszać metabolizm. Jednymi z najlepszych opcji będą ćwiczenia aerobowe. Powinniśmy je ćwiczyć przez minimum 150 minut w tygodniu. Do ćwiczeń aerobowych możemy zaliczyć na przykład bieganie, jazdę na rowerze czy pływanie. Efektywnym rozwiązaniem może być również dołączenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny. Intensywny marsz albo wysiadanie z autobusu przystanek wcześniej mogą być pierwszymi krokami do zdrowia.
Warto również wspomnieć, że największa ilość energii jest zużywana podczas jedzenia produktów o wysokiej zawartości białka i węglowodanów złożonych. Jednym ze sposobów na przyspieszenie metabolizmu może być także morsowanie — niska temperatura otoczenia i jeszcze zimniejsza woda mogą wpłynąć pozytywnie na zapotrzebowanie energetyczne i przemianę materii.
Pamiętajmy też, że tkanka tłuszczowa potrzebuje dużo mniej energii niż mięśnie, dlatego aby mieć szybki metabolizm, warto zacząć budować masę mięśniową. Powinniśmy również dbać o zachowanie ujemnego bilansu energetycznego, co oznacza, że więcej energii jest zużywanej u organizmów żywych, niż przyjmowanych z pożywieniem.
Zioła wspomagające metabolizm
Skoro na wolny metabolizm może pomóc nie tylko aktywność fizyczna, ale też dieta, to część z nas może się zastanawiać jak wpłynąć na tempo przemiany materii za pomocą pożywienia. Jedną z opcji, by przyspieszyć metabolizm i dać nam więcej energii, może być korzystanie z ziół, które w naturalny sposób wpływają na procesy metaboliczne i funkcjonowanie organizmu. I to też może wpływać na obniżenie masy ciała.
Godnymi polecenia są takie zioła i rośliny, jak: pieprz cayenne, cynamon, mięta pieprzowa i mniszek. Przyjrzyjmy się im bliżej:
- Mniszek lekarski – może pozytywnie wpływać na działanie procesów życiowych i oczyszczanie organizmu. Dzięki tym funkcjom może pomóc przyspieszyć metabolizm i zredukować poziom tkanki tłuszczowej.
- Mięta pieprzowa – może działać wspomagająco na trawienie, mieć pozytywny wpływ na narządy wewnętrzne i wspierać organizm w procesach metabolicznych, czyli również na tempo metabolizmu. Cytryna zawiera w sobie witaminy i minerały, które mogą pozytywnie odziaływać na metabolizm. Dlatego też, aby cieszyć się większą ilością energii, warto rozpoczynać dzień od szklanki wody z cytryną. Dzięki temu będziemy w stanie pobudzić jelita do pracy.
- Cynamon – zawiera w sobie olejek eteryczny, który odpowiada za specyficzny smak cynamonu – aldehyd cynamonowy. Substancja ta może również pozytywnie wpływać na przemianę energii. Zielona herbata może mieć działanie regulujące trawienie i wspomagać metabolizm. Dodatkowo może ona skutecznie oczyszczać organizm.
- Ogórki – raczej kojarzą się nam bardziej z dodatkiem do kanapki niż z potężnym wpływem na metabolizm. Może być to jednak mylne wrażenie. Jedzenie ogórków (lub dodawanie ich do orzeźwiającej lemoniady) może ułatwiać trawienie tłuszczów, przyspieszać pozbywanie się wody z organizmu i wypłukiwać toksyny.
- Pokrzywy – często są uważane jedynie za chwasty, od wielu wieków były znane ze swoich właściwości zdrowotnych. Oprócz tego, że może świetnie działać na włosy i paznokcie, wykazuje również działania moczopędne i wspierające metabolizm.
- Pieprz cayenne – warto również wspomnieć, że ostre przyprawy, takie jak pieprz cayenne również mogą pomóc podkręcić metabolizm. Jest to związane z tym, że kapsaicyna w nich zawarta podnosi temperaturę ciała, co przyspiesza metabolizm. Jeśli więc zależy nam na znalezieniu produktu, który przyspiesza metabolizm, warto skierować swoją uwagę na zioła i naturalne produkty, które mogą wpłynąć na tempo podstawowej przemiany materii.
Tabletki na wspomaganie metabolizmu — czy warto stosować?
Suplementy diety mogą pozytywnie wpływać na tempo przemian metabolicznych i być wsparciem w odchudzaniu. Dbanie o zdrowy tryb życia — w tym utrzymanie bilansu energetycznego dzięki aktywności fizycznej i zdrowej diecie — może również oznaczać przyjmowanie suplementów, które wspomogą metabolizm i pozwolą zwiększyć tempo przemiany materii. Należy jednak pamiętać, aby zażywać je zgodnie z zasadami opisanymi w ulotce i nie przekraczać zalecanych ilości.
Na rynku istnieje wiele produktów, które mogą mieć działanie przyspieszające metabolizm i dające więcej energii na co dzień. Warto wybierać takie, które mają dobre opinie i sprawdzone działanie.
Dodaj komentarz