
Wapń, pierwiastek ten oznaczany symbolem Ca w tablicy Mendelejewa. Odpowiedzialny jest on za wiele funkcji życiowych oraz budulcowych w organizmie człowieka. Większość z nas dobrze wie, że znaleźć go można w produktach mlecznych, ale z tego artykułu dowiemy się, co jeszcze jest dobrym źródłem Ca oraz jak nadmiar fosforu wpływa na ten pierwiastek i czy w ogóle.
Normy wapnia są szczególnie ważne, ani zmniejszenie stężenia wapnia, ani zwiększone wchłanianie wapnia nie jest korzystne dla ludzkiego ciała, co postaramy się opisać w dalszej części artykułu. Dodatkowo, uwzględnimy gdzie jest wapń i jakie produkty zawierają wapń, a także jakie są objawy niedoboru wapnia i jego nadmiaru.
Wapń – norma w ludzkim organizmie
Wapń całkowity norma to około 1.2 kg tego pierwiastka w ciele człowieka. Około 99% Ca znajduje się w kościach oraz zębach, a pozostały jeden procent – we wszystkich tkankach miękkich i płynach ustrojowych. Rola wapnia w organizmie człowieka jest istotna do jego prawidłowego funkcjonowania. Jest on odpowiedzialny za mineralizację kości i zębów przyczyniając się do ich trwałości i wytrzymałości. Bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, dzięki czemu możemy się spodziewać szybkiego gojenia ran.
Pierwiastek Ca jest również obecny przy generowaniu skurczu mięśni szkieletowych. Poziom wapnia zachowany w normach odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego. Działa kojąco i uspokaja nerwy przyczyniając się do zdrowego snu. Reguluje układ krwionośny nie tylko pomagając krzepnięciu krwi, ale także obniża ciśnienie krwi.
Podaż wapnia oraz jego normy są uwarunkowane indywidualnymi parametrami. Dzieci i młodzież w okresie intensywnego wzrostu powinny spożywać produkty, które zawierają wiele tego pierwiastka i wapń dla dzieci, które są suplementami specjalnie dla nich wybranymi.
Poniżej podajemy normy wapnia:
- Ca całkowity: 8.5-11 mg/dl (w jednostce molowej = 2.2-2.75 mol/l)
Ca zjonizowanego: 4-5.2 mg/dl (w jednostce molowej = 1.0-1.3 mol/l)
Lecz wapń zjonizowany co to znaczy? Jest to wolna i aktywna forma wapnia w organizmie. Oznaczenie wolnego Ca w osoczu krwi jest bardziej przydatne przy wykrywaniu chorób i dysfunkcji organów niż określenie wapnia całkowitego. Dzieje się tak, ponieważ posiadając całkowitą wapń w normie, to zjonizowana forma tego pierwiastka może być poniżej przyjętych norm. Sprawdź również jaka jest witamina D norma.
Podczas przyjmowania suplementów diety z Ca nie należy przekraczać jego dziennego zapotrzebowania, który waha się w granicach 3-4g. Należy pamiętać, że nadmiar wapnia może powodować niepożądane obawy, o których piszemy w kolejnym akapicie.
Nadmiar wapnia – objawy
Kiedy biodostępność wapnia w organizmie jest zbyt duże jego wchłanianie zostaje ograniczone. Mimo, że ciężko przedawkować ten pierwiastek przyjmując go z pożywieniem, czasami się to zdarza. Więc czego możemy się spodziewać, gdy występuje nadmiar wapnia?
Objawy skórne – wysypkę i swędzenie, problemy z wypróżnianiem – częste zaparcia lub biegunki, dysfunkcje ze strony układu trawiennego – brak apetytu i nudności. Przedłużony nadmiar pierwiastka Ca może przyczynić się do powstawania kamieni nerkowych, co z konsekwencji prowadzi do dysfunkcji tego narządu, a w bardziej zaawansowanym stadium – kamicę nerkową.
Dodatkowo, groźnym następstwem nadmiaru tego pierwiastka może powodować rozmiękczanie kości, czyli wyzbywanie się składników odżywczych i budulcowych. Zbyt wysoka ilość calcium obniża także wchłanianie żelaza i cynku – dwóch niezbędnych pierwiastków, które pełnią ważne funkcje życiowe w naszym organizmie. Warto również sprawdzić nadmiar witaminy C skutki uboczne.
Niedobór wapnia – objawy
Niedobory wapnia, tego cennego pierwiastka mogą przyczynić się do wielu niepożądanych efektów, dlatego spożycie wapnia wraz z dietą jest tak ważne. Mimo, że ryzyko wystąpienia niedoborów wapnia nie jest zbyt częste, a brak wapnia objawy są różnorodne, to jego następstwa mogą nieść nieprzyjemne skutki.
Niewystarczający poziom wapnia może objawiać się drętwieniem i mrowieniem kończyn, ponieważ skurcze mięśni zostają zaburzone i towarzyszy temu ból mięśni. Jesteśmy bardziej narażeni na psujące się zęby oraz złamania kości, które mogą prowadzić do osteoporozy.
Pierwiastek Ca reguluje również układ nerwowy. Kiedy Ca jest niewystarczający w organizmie, dobre samopoczucia mija, a w najgorszym przypadku pojawiają się stany depresyjne i zaburzenia snu. Nie tylko układ nerwowy jest upośledzony przez niski poziom wapnia, układ sercowo-naczyniowy również. Z powodu niedoboru następują zaburzenia krzepliwości krwi oraz zaburzenia rytmu serca. U dzieci i młodzieży w okresie rozwoju, u których spożycie wapnia jest zwiększone, podczas niedoboru mogą pojawiać się zaburzenia wzrostu.
Aby odwiedzić się jak uzupełnić niedobory calcium, poniżej w akapicie przedstawimy wapń, gdzie występuje oraz w czym jest wapń.
Produkty bogate w wapń
Aby utrzymać mocne kości i uniknąć demineralizacji kości, a także próchnicy zębów warto spożywać produkty, które są dobrym źródłem wapnia. Prawidłowa dieta pełna składników mineralnych i odżywczych powinna skutecznie pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.
Poziom wapnia utrzymamy w normach jadając produkty mleczne i ich przetwory. Najlepszym źródłem wapnia są sery podpuszczkowe dojrzewające, czyli większość serów żółtych. Jednak są bardzo kaloryczne, ponieważ zawierają dużo tłuszczu.
Oprócz produktów mlecznych oraz przetworów mlecznych, które zawierają laktozę, a niektórzy mogą jej nie tolerować, wapnia w diecie możemy szukać również w konserwach rybnych. Należy jednak spożywać rybę w całości – łącznie z ościami, bowiem to one są tutaj kluczowe. Dodatkowo źródła wapnia to: produkty zbożowe, rośliny strączkowe i nasiona suche. Calcium (wapno) w dużych ilościach zawiera mleko kozie wbrew powszechnej opinii, że to mleko krowie i jego przetwory posiadają najwięcej tego pierwiastka. Wody mineralne i woda pitna również zawierają śladowe ilości tego pierwiastka, dlatego warto częściej po nie sięgać, aniżeli wody źródlane.
Produkty i składniki odżywcze zwiększające przyswajanie wapnia to głównie cytrusy, ale również natka pietruszki, która jest bogata w witaminę C. Przyswajalny wapń wpłynie na cały nasz organizm, zdrowy sen, kości i zęby.
Preparaty wapnia najlepiej przyswajalne
Zdrowe zęby, a także prawidłowe skurcze mięśni uzależnione jest od prawidłowego wchłaniania wapnia. Prócz zbilansowanej diety, uzupełnieniem wapnia w organizmie zajmą się suplementy diety.
Często wapno w tabletkach występuje w obecności witaminy D, witaminy K lub fosforu, które połączone razem obniżają ryzyko rozwoju osteoporozy, łamliwości kości i niszczeniu się zębów. Dodatkowo, wraz z przyjmowaniem wapnia i witaminy D warto rozważyć włączenie suplementu diety, który zawiera witaminę C. Witamina C wspomaga przyswajalność wapnia.
Oprócz wyżej wymienionych suplementów, wapń suplement możemy spotkać również z cynkiem oraz magnezem. Często na opakowaniach możemy zauważyć nazwę wapno, jednak wapno, a wapń ma to samo znaczenie.
Wapń w tabletkach
Wapń tabletki to prawdopodobnie najlepsze i najłatwiejszy sposób, aby dostarczyć pożądaną ilość tego pierwiastka. Wapń, witamina D oraz witamina K tworzą tak zwany trójkąt zdrowych kości i takie preparaty możemy najczęściej spotkać na półkach apteki lub drogerii kosmetycznych, które oferują sprzedaż suplementów diety.
Wapno do picia
Wapń do picia to najlepsze rozwiązanie dla dzieci. Spośród wapń suplementacja wybrać możemy tabletki musujące lub syropy. Zazwyczaj są one smakowe, dlatego każde dziecko je polubi. Wystarczy, że tabletkę musującą rozpuścimy w szklance wody. Jogurt naturalny również sprawdzi się świetnie jako rozcieńczacz do proszków z wapniem. Tak przygotowaną mieszankę, można traktować jako posiłki lub przekąskę.
Wapń leki
Warto zaznaczyć, że przyjmowanie suplementacji z wapnem może zmniejszyć wchłanianie niektórych antybiotyków. Dlatego w przypadku osób dorosłych, a szczególnie dzieci i młodzieży w okresie rozwojowym, należy poinformować lekarza o przyjmowaniu tego pierwiastka.
Dodaj komentarz