
Witamina E należy do grupy tokoferoli i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach wraz z witamina A, D i K. Nazywana jest ona witaminą płodności lub witaminą młodości, ponieważ to jej dwie główne właściwości, jednak nie jedyne.
W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania: witamina E na co pomaga oraz dlaczego witamina E jest na receptę. Uwzględnimy również tematy takie jak: witamina E działanie, witamina E występowanie, oraz jak związek ma witamina E i A.
Witamina E – właściwości
Witamina młodości, urody oraz płodności wspomaga organizm człowieka kompleksowo. Przyjmowanie witaminy E opóźnia procesy starzenia, a także wpływa pozytywnie na całokształt kondycji skóry, ponieważ jest silnym przeciwutleniaczem. Witamina młodości zapobiega przed uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki oraz chroni organizm przed stresem oksydacyjnym.
Odpowiednie dawkowanie witaminy E bierze udział w syntezie elementów przyczyniających się do prawidłowej krzepliwości krwi, a także zapobiega zlepianiu się płytek krwi (agregację płytek krwi) i ma właściwości przeciwzakrzepowe. Dodatkowo, wpływa na odpowiednią przepuszczalność błon komórkowych. Warto również sprawdzić witamina C 1000 jaka najlepsza?
Witamina E odgrywa ważną rolę w wspomaganiu układu nerwowego poprzez prawidłowe przekazywanie sygnałów i impulsów nerwowych, a także wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Dzięki witaminie E możemy uniknąć tworzenia się blaszki miażdżycowej oraz przyczynimy się do prawidłowej pracy serca i ochrony transportowanych erytrocytów. Witamina opisywania w artykule wpływa na jakość skurczu w mięśniach, dzięki czemu sportowcy są mniej narażeni na dyskomfort podczas uprawiana sportu.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E podyktowane jest stanem fizjologicznym, wiekiem oraz płciom. Normy codziennego dawkowania witaminy E to:
- dzieci: 6mg
- mężczyźni: 10mg
- kobiety: 8mg
- kobiety ciężarne oraz kobiety karmiące piersią: 15-19 mg
osoby starsze: 20-50 mg
Witamina z grupy tokoferoli jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu płodu i kobiety w ciąży. Odpowiada za odpowiedni rozwój płodu, prawidłową masę urodzeniową dziecka, a także przebieg ciąży. Ponadto, pary starające się o dziecko również powinny rozważyć dodatkowe źródło witaminy E, ponieważ reguluje pracę jajników oraz nadzoruje wytwarzanie nasienia.
Witamina E na twarz
Witaminę E określa się witaminą młodości, jak zostało wcześniej wyjaśnione. Znajduje ona szerokie zastosowanie w kosmetologii. Znacznie poprawia kondycję skóry oraz pobudza produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra jest elastyczna i naprężona. Dodatkowo, przy regularnym jej stosowaniu – wygładza drobne zmarszczki. Witamina E działanie na stan skóry zauważalny jest po kilku tygodniach stosowania.
Witamina E na dłonie
Stosowanie kremów, które zawierają witaminę E wzmacnia skórę oraz barierę ochronną, dzięki czemu naskórek jest mniej narażony na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, wnika w głąb skóry zapobiegając rogowaceniu naskórka i nadmiernemu wysuszaniu skóry.
Witamina E – gdzie występuje
Odpowiednią dawkę witaminy E w organizmie zapewni nam spożywanie orzechów (orzechy laskowe, włoskie oraz migdały). Oleje roślinne zawierają dużą dawkę witamin młodości, szczególnie znajdziemy je w oleju słonecznikowym. Mimo, że olej słonecznikowy to najlepsze źródło witaminy, zarodki nasion zbóż i kiełki pszenicy również posiadają wielkie ilości witaminy E
Ryby, owoce morza oraz drób to główne produkty zwierzęce, gdzie występuje witamina E. Witamina E zawarta jest również w płatkach owsianych i produktach mlecznych oraz niektórych warzywach (dynia, szpinak, brokuły) i owocach (truskawki, wiśnie, kiwi). Spożywając znaczną ilość kiełków pszenicy, nie grożą nam symptomy niedoboru witaminy E.
Niedobór witaminy E – objawy
Niedobór witaminy E zdarza się rzadko. Witamina E magazynowana jest w tkance tłuszczowej, dlatego nie jest wydalana wraz z moczem lub potem. Jednak niski poziom witaminy E mogą przejawiać osoby z celiakią, mukowiscydozą oraz rzadką chorobą genetyczną, która wiąże się z zaburzeniem wchłaniania tłuszczów, a w tym, wszystkich witamin ADEK.
Najczęściej objawy niedoboru witaminy E należą do ogólnych symptomów złego samopoczucia – zmęczenie, znużenie, rozdrażnienie oraz problemy z koncentracją i snem. Dzieje się to, ponieważ zostaje zaburzone i osłabione przesyłanie impulsów i bodźców nerwowych. Dłuższe niedobory witaminy E mogą powodować poważne zaburzenia neurologiczne. W przypadku zaburzeń wchłaniania tłuszczu, a wraz z tym witamin rozpuszczalnych w tłuszczach następować może anemia, niedokrwistość lub brak apetytu.
Główne objawy niedoboru witaminy szybko objawiają się zmianami skórnymi – nadmierne wysuszanie skóry, zrogowacenia, stany zapalne lub wypryski. Układ ruchu również może zostać upośledzony. Następuje osłabienie mięśni, a co za tym idzie- ból mięśni, a w najgorszym wypadku zanik mięśni. Zmniejsza się wytrzymałość kości i może nastąpić złamania kości. Jesteśmy bardziej podatni na infekcje wirusowe i bakteryjne, ponieważ witamina E występuje w układzie immunologicznym i bierze udział w tworzeniu się przeciwciał.
Przedawkowanie witaminy E zdarza się bardzo rzadko. Nadmiar witaminy E jest zazwyczaj usuwany samoczynnie podczas naturalnych procesów zachodzących w organizmie. Jeśli jednak, witamina E rozpuszcza się nieprawidłowo powodując zbyt wysokie stężenie tej witaminy, to nasz organizm może objawiać to poprzez zaburzenia wchłaniania również innych elementów odżywczych w przewodzie pokarmowym, co może prowadzić do jego dysfunkcji. O nadmiarze witaminy E mówi się, gdy poziom przekroczy kilkukrotnie dzienne zapotrzebowanie na witaminę E, ale mimo wszystko, przedawkować witaminę E jest ciężko.
Witamina E – jak stosować
Wchłanianie witaminy E wspomaga witamina A, kompleks witamin B, witamina C, a także pierwiastki takie jak: mangan, selen i fosfor. Nienasycone kwasy tłuszczowe również będą pomocne w prawidłowym wchłanianiu witaminy E, wówczas jej niedobór nam nie grozi.
Obecne preparaty na rynku zawierają różne formy witaminy E – alfa tokoferol, beta, gamma i delta tokoferol, z czego alfa tokoferol jest najbardziej przyswajalną formą witaminy E.
Witamina E w kapsułkach
Witamina E kapsułki dostępne są w każdej aptece lub drogerii kosmetycznej. Często występują w formie kompleksu – witamina A plus E, ponieważ obie te witaminy mają podobne właściwości i są szeroko powszechne w kosmetologii oraz dermatologii i są to witaminy młodości. Witamina A+E jak stosować zawiera zawsze ulotka preparatu. Suplementy diety mogą różnić się zawartością witamin w kapsułce podanej w miligramach. Dodatkowo, witamina E w formach alfa, beta, gamma i delta mogą występować razem z selenem i fosforem, ponieważ, jak zostało wcześniej uwzględnione, pierwiastki te wspomagają wchłanianie witaminy E.
Witamina E w kroplach
Witaminę E można stosować również w płynie. Te rozwiązanie świetnie sprawdzi się dla dzieci, ponieważ krople często są smakowe. Dodatkowo, krople można wcierać w skalp głowy, aby nasze włosy szybciej rosły, mniej się łamały i łatwiej rozczesywały. Ta metoda skutecznie może poradzić sobie z utratą włosów, które są słabe i łamliwe. Wypadanie włosów to jedna z przyczyn niewystarczającej ilości witaminy E w organizmie. Zdarza się, że ten składnik odżywczy nie wchłania się prawidłowo, dlatego warto rozważyć spożycie witaminy E, jako suplement diety w kapsułkach.
Maść z witaminą E
Maść z ta witaminą można często uznać za witamina E lek, ponieważ wykorzystuje się ją do leczenia zmian skórnych, takich jak egzema i łuszczyca. Ponadto, jej właściwością jest obecność przy syntezie substancji przeciwkrzepliwych dzięki czemu maść nałożona na rany i podrażnienia, szybko hamuje krwawienie i odbudowuje naskórek.
Krem z witaminą E
Kosmetyczne i dermatologiczne preparaty zawierające witaminę E wpływają na kondycję skóry oraz zmiany skórne. Często kremy pojawiają się również z witamina A, ponieważ współgrają one i przyczyniają się do świeżego i młodego wyglądu naszej twarzy. Krem z witamina A i E opóźnia procesy starzenia, regeneruje i nawilża skórę twarzy, a także odżywia. Kosmetyki z witaminą E na twarz przeznaczone są do każdego rodzaju skóry, a szczególnie skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień i zmarszczek. Dodatkowo, maści oraz kremy z witaminą E na dłonie przynoszą ukojenie oraz pozostawiają skórę gładką.
Dodaj komentarz