• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do głównego paska bocznego
  • Skip to footer

WPLE.net Recenzje zabiegów naturalnych

  • Strona główna
  • Fitness
  • Odchudzanie
    • Jak schudnąć z brzucha, z ud, z twarzy
    • Dieta ketogeniczna
  • Seksualność
  • Styl życia
  • Uroda
  • Zdrowie
  • Kontakt

Witamina K – gdzie występuje, niedobór, nadmiar, przeciwwskazania, produkty

4 kwietnia, 2022 by Paulina Zostaw komentarz

Witamina K – gdzie występuje, niedobór, nadmiar, przeciwwskazania, produkty

Witamina K jest jedną z witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała. Znając zasadę ADEK, wiemy że ta witamina jest dobrze rozpuszczalna w tłuszczach. Odpowiada również za wiele procesów zachodzących w naszym ciele. Witamina K bierze udział w procesie krzepnięcia krwi i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz wspomaga układ sercowo-naczyniowy. Bierze udział w procesie syntezy czynników krzepnięcia krwi – białka protrombiny.

Dzięki obecności tej witaminy w organizmie w odpowiednich ilościach, może ona spowolnić rozwój chorób nowotworowych. To nie jedyne zalety witaminy K w organizmie. Odpowiedzialna jest również za gospodarkę wapnia. Uczestniczy w wychwytywaniu tego pierwiastka przez układ szkieletowy, dzięki czemu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości i stawów, wspiera proces tworzenia tkanki kostnej i bierze udział w metabolizmie tkanki kostnej. Przypisuje się jej właściwości przeciwkrwotoczne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Wyróżnia się kilka typów witaminy K. Są to filochinon (K1), menachinon (K2) oraz menadion. Witamina K1 – filochinon to naturalna witamina syntezowana przez rośliny, szczególnie zielone i dostarczana jest do organizmu człowieka z pożywieniem. Menachinon, czyli K2 produkowana jest przez drobnoustroje, które bytują w ludzkim jelicie krętym. Witamina K3 – menadion to syntetyczna forma witaminy K, która rozpuszcza się w wodzie i jest bardzo dobrze przyswajalna.

Gdzie występuje witamina K – produkty

Witamina K w czym się znajduje? Źródła witaminy K znaleźć można w wielu naturalnych produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Zdrowa i zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce to klucz sukcesu. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę K u dorosłego człowieka wynosi 60-80 mg, które jest łatwo osiągalne, ponieważ w organizmie witamina K produkowana jest w jelicie, jako witamina K2, która w dużej części pokrywa dzienne zapotrzebowanie.

Pozostałe zapotrzebowanie na ta witaminę przyjmuje się wraz z pożywieniem jako witamina K1. W niektórych przypadkach zdrowotnych, jak na przykład w przypadku poważnych schorzeń jelit, które nie są w stanie dostarczyć wystarczającej dawki witaminy K lub przy pierwszych objawach jej niedoboru będzie konieczna dalsza suplementacja doustna.

Zielone warzywa są głównym źródłem witaminy K1, jednak w mniejszych ilościach zawierają ją też produkty pochodzenia zwierzęcego. Są to w większości podroby, na przykład wątróbka wołowa. Witamina K1 znajduje się także w jajkach, mleku i serach oraz dużą jej dawkę zawiera olej sojowy.

Witamina K w owocach

Niektóre owoce dostarczają witaminę K do naszego organizmu. Najwięcej tej witaminy znajdziemy w kiwi oraz awokado, ale w znacznych ilościach posiadają ją również owoce jagodowe: jagody, borówki, jeżyny. Doskonałym naturalnym suplementem diety i dystrybutorem tej witaminy będą zielone winogrona, truskawki, granat oraz brzoskwinie. Sałatka owocowa z wyżej wymienionych owoców może skutecznie wyeliminować niedobory witaminy K.

Witamina K w ziołach

Witaminą K wypchane są również zioła. Nie tylko wzbogacą smak naszych dań, ale również przyczynią się częściowo do dostarczenia naszemu organizmowi tej witaminy. Natka pietruszki i majeranek posiadają jej najwięcej, ale z witaminą K upakowane są również takie zioła, jak: oregano, bazylia, kolendra, kurkuma i imbir.

Witamina K w warzywach

Witamina K występuje w produktach pochodzenia roślinnego, szczególnie w zielonych warzywach, które są bogate w chlorofil takich jak: sałata rzymska, kapusta włoska, brokuły i brukselski. Obok zielonych warzyw, witaminę K dostarczymy poprzez jedzenie marchewki, kalafiora i rzepy. Mimo, że nie zawierają one aż tak dużo chlorofilu, wciąż są świetnym źródłem niezbędnych składników pokarmowych, które efektywnie wpłyną na krzepliwość krwi oraz wspomogą układ sercowo-naczyniowy.

Witamina K niedobór – objawy

Skutki niedoboru witaminy K w organizmie mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych szczególnie u dzieci i noworodków. Mimo, że rzadko niedobór witaminy K występuje u dorosłych, może się zdążyć, że ilość tego pierwiastka będzie zbyt mała po poważnych zabiegach operacyjnych lub podczas długotrwałej antybiotykoterapii.

Pierwszymi i najczęstszymi objawami niedoboru witaminy K jest skłonność do powstawania siniaków oraz dłuższy czas krzepnięcia krwi. Niedobór witaminy K może prowadzić do poważnych schorzeń jelit i wywołać niektóre choroby wątroby i przewlekłe zapalenie trzustki. Przyswajanie wapnia będzie ograniczone podczas niedoboru i w konsekwencji przyczynić się może do częstych złamań i zaburzeń w metabolizmie kości, a przy dłuższym niedoborze powodować schorzenia układu kostnego, takie jak osteoporoza.

Zbyt mała ilość witaminy K może również powodować długie i obfite miesiączki u kobiet, ponieważ proces krzepnięcia krwi będzie spowolniony. U niektórych niedobory witaminy K mogą przejawiać się jako krwiomocz, a także krwawienie z błon śluzowych.

Przedłużone i niewystarczające stężenia witaminy K może całkowicie przyczynić się do zachwiania równowagi organizmu oraz być powodem chorób układu krwionośnego. Częstą chorobą wynikającą z zaburzeń krzepnięcia krwi oraz zwapnienia naczyń krwionośnych jest niedokrwistość, która może prowadzić do uszkodzenia tkanki mózgowej, nerwowej i sercowej.

Niedobór witaminy K może powodować żółtaczkę, szczególnie poporodową u noworodków oraz choroby krwotocznej noworodków, dlatego witamina K dla noworodka jest tak ważna. Objawy niedoboru witaminy K mogą powodować wiotczenie i przepuszczalność naczyń krwionośnych. Skutkować to może utrudnionym przepływem krwi, krwawieniem wewnętrznym oraz niebezpiecznymi dla zdrowia – zatorami. Warto również sprawdzić czy niedobór potasu objawy są podobne i nam znane.

Dodatkowo, opisywana w artykule witamina ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego jeśli jej ilość jest niewystarczająca dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jesteśmy bardziej narażeni na infekcje bakteryjne oraz grzybicze.

Witamina K nadmiar – objawy

Rola witaminy K jest bardzo ważna w naszym organizmie, jednak nadmiar witaminy K ma efekt odwrotny do zamierzonego i może powodować serię niepożądanych skutków i objawów, które niekorzystnie będą wpływać na nasz organizm i jego pracę.

Hiperwitaminoza opisywanego elementu pojawia się raczej rzadko. Jeśli jednak witaminę K mamy w nadmiarze daje to takie objawy jak: nadmierna potliwość, uczucie gorąca, bóle serca i bóle wątroby lub zaburzenia funkcjonowania wątroby i układu pokarmowego, co może przyczyniać się do uszkodzenia wątroby. Występują też częste biegunki. Możemy sprawdzić również czy nadmiar manganu objawy niesie ze sobą nieprzyjemne. 

Witamina K – przeciwwskazania

Wszystkie osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe powinny skonsultować z lekarzem przyjmowanie witaminy K. W przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych wraz z witaminą K może spowodować zespół złego wchłaniania się elementów oraz wykluczyć działanie któregoś z leku, co może przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dawkowania produktów leczniczych wyżej wymienionych oraz suplementację witaminy K należy uzgodnić z lekarzem lub poradzić się farmaceuty.

Witamina K w tabletkach – suplementy

Suplementacja witaminy K jest zalecana, gdy mamy do czynienia z zaburzeniami wchłaniania tej witaminy. Stężenia witaminy K notowane są na 60-80 mg dziennie. W układzie pokarmowym ten element jest bardzo ważny, ponieważ niedobór witaminy K może powodować dysfunkcje wątroby, trzustki i jelit oraz może się skończyć przewlekłą chorobą nerek.

Dlatego witamina K odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Stosowana jest również jako profilaktyka krwawienia po zabiegach operacyjnych, ponieważ bierze udział w procesach krzepnięcia krwi, dzięki czemu rany szybciej się goją.

Na półkach apteki spotkać możemy suplementy diety, które zawierają nie tylko witaminę K, ale także inne pierwiastki, witaminy i elementy niezbędne do pracy naszych organów. Witamina K2 + d3 to suplement diety, który wspomaga kości i gospodarkę wapnia. Ma znaczenie profilaktyczne w przypadku takich chorób jak osteoporoza. Wpływa również na prawidłową pracę stawów. Suplementy diety, w których występuje witamina K2 MK7 aktywuje białka przenoszące wapń, wpływa na właściwe formowanie elementów budulcowych kości i jest szczególnie istotna w ich odbudowie. Witamina K, a potas maja podobne funkcje i odpowiadają za krzepnięcie krwi, jednak potas to minerał, który pełni funkcję elektrolitu w organizmie.

W kategorii:Zdrowie

Reader Interactions

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pierwszy Sidebar

Ostatnie wpisy

  • AstraxKrill tabletki – opinie, cena, skład, forum, gdzie kupić
  • Opticor krople – opinie, cena, skład, forum, gdzie kupić
  • Flexavico tabletki – opinie, cena, skład, forum, gdzie kupić
  • Proctotivo tabletki – opinie, cena, skład, forum, gdzie kupić
  • Urovico tabletki – opinie, cena, skład, forum, gdzie kupić

Footer

Ten portal nie prezentuje informacji medycznych, a jedynie ogólne informacje dotyczące zdrowia. Dlatego informacje na nim zawarte nie mogą służyć do celów diagnostycznych. Zawarte na portalu informacje na temat chorób i ich leczenia nie zastępują porady lekarskiej. W celu diagnozy należy zwrócić się do lekarza lub wykwalifikowanego specjalisty ds. opieki medycznej. Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.

SITEMAP

Copyright © 2023 WPLE.net